Mths Destek Hattı : ( 0216 ) 216 336 66 44  - 0553 363 39 28
 TC. GÜMRÜK VE TiCARET BAKANLIGI ONAYLI MTHS HiZMETi

MTHS SAGLAYICI

MTHS HiZMETi HAKKINDA

( Merkezi Veri Tabanı Hizmet Saglayıcı )

Yeni Ticaret Kanunu kapsamında denetime tabi sermaye sirketlerinin web sitelerinde yayınlamaları gereken bir takım bilgi ve belgeler kanun kapsamında belirlenen formatlarda yayınlanmalıdır.
Bu konuda Merkezi Veri Tabanı Hizmet Saglayıcı ( MTHS ) hizmeti için yetkili olan firmalardan bu hizmetin satın alınması gerekmektedir. MTHS’ler faaliyetlerini bakanlıkca verilmis izne baglı olarak yürütürler. Denetime tabi sermaye sirketleri, MTHS konusunda bakanlık tarafından yetkilendirilmis Merkezi Veri Tabanı Hizmet Saglayıcılardan bu hizmeti alabilir yada dogrudan kendi bünyelerinde gerçeklestirebilirler. Bu konuda öncelikle Bilgi Güvenligi Sertifikasına sahip olan kuruluslar teknik denetimden geçerek Bakanlıktan faaliyet belgesi almıs olmalıdır.

Bilindigi gibi yeni Ticaret Kanunu kapsamında denetime baglı sermaye sirketlerinin bir web sitesi oluşturması ve bu sitede şirketçe kanunen yapılması gereken ilanların yayınlanması için özgülenmesi gerekmektedir.Bu konuda 2 adet yönetmelik yayınlanmış olup bu yönetmelik içeriklerine http://mths.ttr.com.tr/yonetmelik.html  sitemizden ulaşabilirsiniz.

Web sitenizin özgülenmiş alanında yayınlanacak içerik, yayınlanma ve yayında kalma süreleri de ilgili yönetmeliklerde belirtilmiştir. Ayrıca web sitesinde özgülenecek alanla ilgili işlem yapabilmek Gümrük ve Ticaret Bakanlığından alınacak faaliyet iznine bağlıdır.Bakanlık tarafından verilecek faaliyet izni sonrası MTHS hizmeti sağlanabilir.

Web sitenizde ilanların yayınlanması için özgülenecek alan için 2 farklı alternatif bulunmaktadır.

1.       Şirket bünyenizde kendi ekibiniz tarafından bu çalışma yapılabilir.

2.       MTHS hizmeti vermeye yetkili bir firmadan bu hizmet satın alınabilir.

1. Şirket bünyesinde bu hizmetin oluşturulması seçeneği ile bu hizmetin sağlanması düşünülürse; MTHS Faaliyet ini için öncelikle http://kamusm.gov.tr/dosyalar/rehberler/REHB-001-003_Internet_Sitesi_Teknik_Kriterler_Rehberi.pdf  linkinde bulunan rehberdeki şartların eksiksiz olarak sağlanması gerekmektedir. Bu testler doğru formatta e-imza atma ve doğrulama olarak özetlenebilir. E-imza testi sonrasında ise Tübitak tarafından yapılacak siber güvenlik testleri uygulanmaktadır. Bu konuda hazır olduğunuzda Tübitak tarafından yapılacak testlerin başarıyla geçilmesi durumunda teknik yeterlilik kazanılabilecektir. P4 formatında e-imza atmak ve doğrulamak için kullanacağınız e-imza API leri için ( Tübitaktan alınması halinde ) sadece API maliyeti 15.000 TL dir. Oluşturulacak yazılım / ISO 27001 maliyetleri ise buna ilave olacaktır. BU çalışma sonrası ise kendi yazılımınızı kullanarak MTHS Faaliyet izni alabilirsiniz.

2. MTHS Hizmetini faaliyet izni olan bir firmadan satın almayı seçerseniz ( ki birçok firma ilk etapta kendi bünyesinde oluşturmayı düşünerek daha sonra bu seçeneği seçmektedir.) sadece ihtiyacınız bir e-imza olacaktır. Bu hizmetin yıllık maliyeti sadece 1000 TL + KDV dir. 


Kendiniz MTHS Faaliyet İzni Almak İsterseniz

 


Tarafımızdan Mths Hizmeti Alırsanız

  E-imza API

Tübitak E-imza API bedeli 15.000 TL +KDV

 

İhtiyacınız olmayacak

Tübitak Testleri

Tübitak hizmet bedelleri 7.500 TL+ KDV

 

İhtiyacınız olmayacak

Bakanlık Faaliyet izni

Bakanlıktan alnıması gerekir

 

İhtiyacınız olmayacak

MTHS Yazılımı oluşturulması

Konuya Hakim personel tarafından hazırlanmalı

 

İhtiyacınız olmayacak

E-arşivleme

Bu konuda da bir çalışma yapılmalı

 

İhtiyacınız olmayacak

Zaman Damgası

Bu konuda da bir çalışma yapılmalı

 

İhtiyacınız olmayacak

Bakanlığa Rapor sunulması

Bakanlığın talep ettiği dönemlerde talep edilen formatta rapor sunulacaktır.

 

İhtiyacınız olmayacak

Yıllık Yenileme / Bakım gideri

Satın alınacak yazılım / API lerin yıllık bakım bedelleri ödenmelidir.Tübitakta 3750 TL + KDV dir.bu hizmet

 

Yıllık 1000 TL + KDV dir.

Toplam Gider

Yazılım bedelleri hariç ilk yıl 22.500 TL

 

1000 TL + KDVTübitak tarafından uygulanmakta olan fiyat listesi:  http://www.kamusm.gov.tr/urunler/yazilim/fiyatlandirma.jsp

TTR Bilişim Hizmetleri olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından MTHS Faaliyet izni almış bir Merkezi Veritabanı Hizmet sağlayıcı firmadır. MTHS Hizmeti konusunda birçok firmaya hizmet vermektedir.

Web sitenizde özgülenmiş içeriğin yayınlanması için yapılacak işlemler konusunda da TTR Bilişim Hizmetleri özellikle bir web tasarım / yazılım firması olmasından dolayı size destek sağlamaktadır. Yönetmeliklerde belirtildiği gibi özgüleme doğru şekilde yapılmadığı durumda yapılmamış sayılmaktadır. Bu nedenle ilgili çalışmaları yapmadan önce kanun ve yönetmeliklerin iyice araştırılması ve uygun bir çalışma yapılması gerekmektedir.

MTHS Hizmet için 0216 336 66 44  dahili 131 nolu telefon hattımızdan mths@ttr.com.tr mail adresimizden destek alabilir, detaylar için http://mths.ttr.com.tr web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.